Psychoterapia CBT
Komu rekomenduje się pracę w podejściu CBT?
​
Psychoterapia w nurcie trzeciej fali CBT, znana również jako terapia poznawczo-behawioralna to forma leczenia psychologicznego, która jest skuteczna w przypadku szerokiego zakresu trudnoÅ›ci psychologicznych, w tym lÄ™ku, depresji, zaburzeÅ„ obsesyjno-kompulsyjnych, problemów ze snem, zaburzeÅ„ osobowoÅ›ci i innych.
Podstawą CBT jest przekonanie, że nasze myśli, uczucia i zachowania są ze sobą wzajemnie powiązane, oraz że negatywne wzorce myślenia zachowania mają związek z powstawaniem i podtrzymywaniem zaburzeń psychicznych.
​
​

Co siÄ™ dzieje w trakcie terapii?
​
Podczas terapii terapeuta i pacjent wspóÅ‚pracujÄ…, aby zidentyfikować specyficzne problemy i ustalić cele terapii. PodstawÄ… terapii jest identyfikowanie i zmienianie destrukcyjnych lub zakÅ‚ócajÄ…cych wzorców myÅ›lenia, a także uczenie pacjenta, jak stosować te zmiany w codziennym życiu, aby lepiej sobie radzić z trudnoÅ›ciami.
Pacjent z psychoterapeutÄ… tworzÄ… zespóÅ‚ ekspertów i pracujÄ… wspólnie nad rozpoznawaniem wzorców myÅ›lenia, które mogÄ… być niekorzystne lub nieprawdziwe, oraz uczÄ… siÄ™ jak je kwestionować i zmieniać. CzÄ™sto pacjent otrzymuje zadania do wykonania w domu, w ramach pracy wÅ‚asnej, które pomagajÄ… w praktycznym zastosowaniu nauczonych strategii.
Jednym z kluczowych zaÅ‚ożeÅ„ CBT jest to, że zmiana negatywnych wzorców myÅ›lenia i zachowania może prowadzić do zmiany sposobu, w jaki osoba funkcjonuje i jak siÄ™ czuje, co ostatecznie prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia psychicznego.
​