Terapia EMDR
Komu rekomenduje się pracę w podejściu EMDR?
Terapia dedykowana osobom po doÅ›wiadczeniu traumy, zarówno traumy prostej (zwiÄ…zanej z sytuacjÄ… zagrożenia życia) jak i relacyjnej (zwiÄ…zanej z doÅ›wiadczaniem czÄ™stej deprywacji potrzeb emocjonalnych lub wielokrotnie powtarzajÄ…cymi siÄ™ stresorami, czÄ™sto relacyjnymi, majÄ…cymi zwiÄ…zek z rozwojem depresji, różnego rodzaju lÄ™ku, zaburzeÅ„ osobowoÅ›ci i innych)

Co siÄ™ dzieje w trakcie terapii?
PodeÅ›cie EMDR skupia siÄ™ na wspomnieniach traumatycznych doÅ›wiadczeÅ„, które przyczyniÅ‚y siÄ™ do rozwoju trudnoÅ›ci zgÅ‚aszanych przez pacjenta. W procesie desensytyzacji i wtórnego przetwarzania najczęściej wykorzystuje siÄ™ ruchy gaÅ‚ek ocznych (pacjent podąża wzrokiem za dÅ‚oniÄ… terapeuty), co prowadzi do synchronizacji pracy obu póÅ‚kul mózgowych i pozwala na wykorzystanie naturalnej zdolnoÅ›ci mózgu do przetwarzania i rekonsolidacji Å›ladów pamiÄ™ciowych zwiÄ…zanych ze wspomnieniem.
Czego można się spodziewać w efekcie adaptacyjnego przetworzenia wspomnienia?
-
desensytyzcji wspomnieÅ„, inaczej „odwrażliwienia”, sÅ‚abszej reakcji emocjonalnej
-
poczucia, że wspomnienie jest częścią przeszłości
-
integracji treści wspomnienia z bardziej dojrzała perspektywą
-
zmiany perspektywy poznawczej
​
Co mówiÄ… badania na temat skutecznoÅ›ci EMDR?
Obecnie istnieje wiele dowodów empirycznych na skuteczność terapii w podejÅ›ciu EMDR.
Bisson J. Et al (2007) - metaanaliza skupiajÄ…ca wyniki badaÅ„ potwierdzajÄ…ce skuteczność terapii EMDR i behawioralnej w przypadku pacjentów z PTSD.
Badania pokazujÄ… również, że w wyniku terapii EMDR dochodzi do normalizacji bazowego poziomu kortyzolu po zastosowaniu terapii (Heber-Kellner-Yehuda, 2002). Wyniki badaÅ„ neuroobrazowych potwierdzajÄ… korzystne zmiany w aktywacji obszarów limbicznych (M. Pagani, 2012) oraz zmiany w obszarze hipokampu (L. Bossini Et al., 2012).