Terapia schematu
Komu rekomenduje się pracę w podejściu Terapii schematu?
Terapia schematu dedykowana jest osobom doświadczającymi silnych reakcji emocjonalnych, z powtarzającymi się trudnościami w relacjach, rozmytymi, ciężkimi do sprecyzowania problemami oraz trudnością ze zdefiniowaniem co tak naprawdę je powoduje.

Czym jest terapia schematu?
Terapia schematu wywodzi się z terapii poznawczo-behawioralnej, jest integracyjnym podejściem terapeutycznym, integrującym elementy terapii poznawczo-behawioralnej, Gestalt, relacji z obiektem oraz terapii psychoanalitycznej.
Schematy ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ na przestrzeni życia w trakcie doÅ›wiadczeÅ„ z ważnymi osobami bÄ…dź w sytuacjach, w których sobie z czymÅ› nie poradziliÅ›my. Jest to wyuczona reakcja emocjonalna na zdarzenie, kiedyÅ› - w obliczu zdarzenia, dziÅ› - w sytuacjach, które nam siÄ™ bardziej lub mniej Å›wiadomie z ówczesnym wydarzeniem kojarzÄ…. Wyuczona jest również reakcja - jÄ™zykiem terapii schematów nazywana strategiÄ… radzenia sobie. KiedyÅ› prawdopodobnie pozwalaÅ‚a maÅ‚emu czÅ‚owiekowi przetrwać ale zdarza siÄ™, że maÅ‚y czÅ‚owiek wyrasta a strategia radzenia sobie zostaje, nie zmienia siÄ™ i przestaje być funkcjonalna.
PowtarzajÄ…ce siÄ™ reakcje emocjonalne wraz ze strategiami radzenia sobie, w konkretnych sytuacjach nazywamy schematami.
Co siÄ™ dzieje w trakcie terapii?
W trakcie terapii, wspólnie z terapeutÄ… przyglÄ…da siÄ™ sytuacjom w teraźniejszoÅ›ci, które sÄ… dla pacjenta wzbudzajÄ…ce emocjonalnie i poszukuje siÄ™ ich źródeÅ‚ w przeszÅ‚oÅ›ci.
Znajomość schematu, doświadczanie związanych z nim emocji oraz zmiana w reakcjach na uruchamiający się schemat pozwala z czasem na wybieranie bardziej adaptacyjnych reakcji. W konsekwencji dochodzi do osłabienia działania schematu.